Governors

St James C of E Infants has an active and involved governing body.  This is made up of Foundation Governors (who are appointed by the Diocese), Parent Governors (who are appointed by election in school), an LA Governor, a Staff Governor and Co-Opted Governors (who are appointed by the Governing Body).  This means there are a wide variety of people involved in overseeing the running of the school.  The governors are very dedicated and enthusiastic about monitoring and making improvements in school.  They meet at every half term to discuss items such as finance, attendance, health & safety and the School Improvement Plan.

The Governors can be approached regarding any problems you have in school that you feel cannot be dealt with by staff.  This can be done, by writing a letter to the Chair of Governors (c/o the school).

You can download our "Rough Guide to the Governing Body" by clicking below.

 

Rough Guide to the Governing Body

 

Our Governing Body is made up of as follows:

   

Term of Office

End Date

Head Teacher:

Mr Michael Craig

 

Foundation Governor:

Mrs Dorothy Graham 

31.12.2017

Foundation Governor:

 Vacancy

 

Foundation Governor:

Dr Mark Edmiston (Vice Chair)

07.11.2017

Parent Governor:

Mrs Gay Frankland

06.07.2019

Parent Governor:

Mrs Tracey Stamper

01.10.2020

Parent Governor:

Mr Andrew Short

30.10.2020

Parent Governor:

 

Mr Gary Dixon

19.10.2019

LA Governor:

Mr Brian O'Kane

30.07.2019

Co-Opted Governor:

Mrs Emma Butterworth

30.03.2021

Co-Opted Governor:

Miss Kerri Basso

30.10.2020

Staff Governor

Mrs Val Howard

01.09.2017

Associate member

Mrs Clair Brown

10.05.2019

 

Clerk to the Governors:

 Mrs Aga Coulson

 

 

  

Click here to see the latest "Governors News"

 

Below you will find the list of Governors detailing their responsibilities, voting rights and interests financial and otherwise that may affect their office.